Geocaching vlastně ve své podstatě ničím jiným než hledáním nějakého toho pokladu není. Pouze s tím rozdílem, že se nejedná o náhodné nalézání něčeho, co mělo zůstat skryto, než se pro to vrátí právoplatný vlastník, ale o objevování něčeho, co tu někdo ze současníků skryl právě proto, aby to někým jiným důvtipným objeveno bylo, a z téhož důvodu se jedná spíše o pouhou menší trofej než o něco, co by se dalo výhodně zpeněžit.
V geocachingu jde o ve formě zábavné hry spojující v sobě sport a turistiku.
Takovéto poklady alias kešky se zpravidla ukládají na nějakým způsobem zajímavých místech, u nás stejně jako v zahraničí, a proto se lze této hře věnovat kdekoliv.
Někdo někde nechá namísto odpadků, jaké zůstávají po těch, kdo se za turisty jenom označují, jsa ve své podstatě pouhopouhá čuňata, krabičku s logbookem, tužkou a případně i dalším předmětem. Pak na oficiálních stránkách geocachingu publikuje její polohu a ti, kdo tuto hru hrají, se vydávají za jejím objevováním.
Tomuto počínání se věnují lidé po celém světě, a to z následujících důvodů:
1) Jako u jiných soutěží jde o dosažení co nejlepších výsledků. Tedy kupříkladu o nalezení co největšího počtu kešek, případně o rekord podle jiných kritérií, jako je třeba obtížnost jejich nalezení.
2) Dále jde o pobavení se touto dobrodružnou a zábavnou honbou za pokladem.
3) Jde o zdravý pohyb na čerstvém vzduchu, kterým člověk udělá i něco pro své tělo.
4) Snaha o dosažení vytýčeného cíle a přitom poznávání zajímavých míst.
A jak že se taková keška najde a pozná?
a) Ta klasická je zelená a dá se k ní dostat pouhým zadáním souřadnic, na nichž se má nacházet.
b) U kešky modré už je třeba získat nějaké ty indicie, jež lze získat z listingu, na internetu, na místě nebo jiným netradičním způsobem, a na základě těch se teprve vypočítají konečné souřadnice.
c) Žluté kešky jsou pak takzvané multi keše, u nichž je třeba navštívit více míst a tam sesbírat nápovědy, jež teprve dovedou hledače ke konečné souřadnici.
Ať už je keška taková nebo onaká, jedno mají tyto všechny společné. A sice to, že jde o takové novodobé „poklady“. Z nichž se sice nezbohatne, ale přesto stojí za to je hledat. Protože je to zábava.
A konec konců, co vy víte? Co když vyhrábnete ze země bezcennou kešku a při té příležitosti narazíte náhodou i na hromadu zlata, že? Již tam ukryl někdo jiný někdy jindy. Sice by to byla ohromná klika, ale jeden nikdy neví.
A najít takový poklad, to už byste možná nemuseli nikdy více do práce. A mohli byste trávit všechen čas podle libosti. Třeba geocachingem.