Ucpal se vím doma záchod nebo sprchový kout v koupelně? Neodtéká vám kuchyňský dřez, jak by měl? Pak máte dvě možnosti – buď si poradíte sami, anebo pozvete na pomoc instalatéry. Obě možnosti mohou být účinné, spíše však záleží na tom, jak na vás ucpaný odpad působí, a zda jste ochotni se tímto problémem zabývat sami.
Útok na smyslové orgány
Zanesené odpady se hlásí nejprve zátkou, skrze níž neodtéká odpadová voda, a v takovém okamžiku ještě není důvod k nějaké panice a s ní spojeným nepříjemnostem. Problémy nastávají až v okamžiku, kdy je nutné odpady rozebrat. V tu chvíli se na vás doslova vyvalí nechutný zápach a k tomu navíc i pohled na tmavé slizké bláto. Může vám to připomínat výkaly či zvratky a někteří lidé toto neustojí a musí odejít. Zápach zaneseného odpadu způsobují bakterie a chcete-li se do jeho čištění pustit sami, měli byste používat ochranné pomůcky, zejména rukavice. Pokud je na vás ovšem zápach moc „silné kafe“, raději povolejte na pomoc instalatéry v Praze Servisvirivychvan.cz, kteří jsou na takové případy zvyklí z běžné praxe.
Nebezpečí poleptání a poškození odpadů
Někteří lidé ve snaze za každou cenu prorazit ucpaný odpad podnikají různá extempore, z nichž mnohá končí nepříjemnými událostmi. Třeba takový odpad v kuchyni. Demontují dřezový sifon, poté se na ně vyvalí černý bakteriální sliz a zašpiní kolem sebe kobereček před kuchyňskou linkou, nádobí, a nakonec i kalhoty. Poté se odhodlají sáhnout po louhu sodném, ten je na odpady sice vhodný, ale prodává se ve vysokých koncentracích, a musí se s ním zacházet opatrně. Může vám pak snadno vyšplíchnout na obličej, dostat se do oka, na vlasy, do výstřihu pod tričko, na kalhoty a třeba i do trenýrek nebo do pantoflí. S kyselinami a louhy v domácnosti není legrace, a netroufáte-li si s nimi pracovat, raději zavolejte na pomoc instalatéra.