Refinancování hypotéky je v poslední době velmi žádaná služba, která každým rokem do bank přiláká tisíce lidí. Přitom je to pochopitelné, proč zbytečně na svém hypotečním úvěru přeplatit více, než je nutné? Ovšem refinancování hypotéky je stále spojeno s celou řadou mýtů a polopravd, které by bylo dobré jednou pro vždy uvést na pravou míru. Řada lidí se například mylně domnívá, že refinancování je velmi náročné, nevyplatí se nebo přestupem k jiné bance zaplatí nemalé penále.
Refinancováním hypotéky se ve zkratce rozumí splacení stávajícího hypotečního úvěru úvěrem novým, ten je ovšem pro dlužníka sjednán za výrazně výhodnějších podmínek. Několik měsíců před koncem fixace by vás měl aktuální věřitel seznámit s podmínkami na další fixní období. Pokud s nimi budete souhlasit, vesměs se pro vás nic nezmění a i nadále budete splácet stejnému věřiteli. Jiný postup nastane v případě, kdy vám jiný poskytovatel nabídne výrazně výhodnější podmínky. V takové chvíli je ideální chvíle začít přemýšlet o refinancování stávajícího hypotečního úvěru. Výhodnější podmínky přitom nemusí být pouze v podobě úrokové sazby, za zmínku stojí i nižší měsíční splátky, delší doba hypotéky nebo zvýhodnění dalších bankovních služeb. Spousta Čechů však podmínky jiných bank neporovnávají a mnohdy splácí nevýhodný úvěr, když by mohli ušetřit tisíce ročně. Pojďme se teď společně podívat na nejčastější mýty, které jsou spojené s refinancováním hypotéky.
- Refinancování jen za souhlasu věřitele
Refinancování není v žádném případě závislé na souhlasu věřitele. Pokud se dlužník rozhodne předčasně splatit úvěr, může tak učinit bez souhlasu věřitele. Je však zapotřebí o svém budoucím konání věřitele informovat alespoň s měsíčním předstihem.
- Vysoké penále za předčasné splacení
V době fixace vám poskytovatel není oprávněn naúčtovat jakékoliv penále za předčasné splacení.