Střední Amerika nemá ve světě moc dobrou pověst. Státy jako Belize, Honduras, Nikaragua, Salvador či Guatemala jsou často hanlivě označovány jako „banánové republiky“. A to především díky tomu, že jsou naprosto ekonomicky neschopné a hlavním vývozním artiklem jsou tak banány.
Proč tomu tak je? Odpověď je jednoduchá, ale je nutné pochopit kulturně-historické kontext oblasti. V dobách kolonií byla celá oblast (krom Belize) pod nadvládou Španělska. Conqustadoři drancovali místní zdroje a otročili obyvatelstvo. Po pádu koloniální soustavy a navrácení moci do rukou místních samospráv nastal boj o moc, který v mnohých státech přerostl v dodnes trvající občanskou válku. Ta devastuje vše od úrody, přes průmysl až po správní moc vlády. Nepřehledný terén horských masívů porostlý hustým deštným pralesem prakticky znemožňuje vymýtit různé skupiny bojující o moc. Z nich se po čase vyvinuly drogové kartely, které se neštítí použít jako štít pro své obchody civilní obyvatelstvo.
Z této bídy vybředly dva státy. Prvním z nich je Kostarika. Ta rozpustila armádu a ušetřené peníze se jala investovat do projektů, které místním lidem zlepšují život. Přestože se stále nejedná o plně rozvinutý stát, můžeme pozorovat obrovský nárůst počtu turistů. A turistický ruch přináší spoustu peněz. Za ty se opravují nádherné památky – kostely a katedrály, historická jádra měst. Na plážích bílých jako sníh rostou resorty. Za návštěvu jistě stojí i vnitrozemí, kde vás místní průvodci provedou pralesem stezkou korunami stromů. Tipem na zajímavý výlet je cesta k hydroelektrárně, která zásobuje čistou elektřinou polovinu země.
Mezi oblíbené turistické cíle patří přístavy. Pobřeží je vůbec na život bohaté (costa rica = bohaté pobřeží). Navštivte Limon, Cartago či Punteras a bavte se s místními. Tito lidé jsou velmi pohostinní. Tipem pro váš výlet může být i to, že pokud cestujete na vlastní pěst a nestihnete si včas sehnat hotel, nemusíte se bát zaklepat na dveře – někdo vás určitě rád nechá přespat pod vlastní střechou.